İLETİŞİM FORMU
Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşın, hemen ekibimiz sizinle iletişime geçsin!

StarLift Dünyasına Hoşgeldiniz!

StarLift ile İlgili Herşey Bu Sayfada!

Geri

İnşaat İskelelerini Kadınlar Kuruyor

25 Temmuz 2014

Yükseklik korkusu olmayan kadınlara iş imkanı sağlayan Star Lift, otomatik iskele sistemlerinde 4 kadın çalıştırıyor. Firma, kadın çalışan sayısını çoğaltmayı hedefliyor.  İnşaat sektörüne kadın elinin değmesine öncülük etmekten mutluluk duyduklarını belirten Star Lift Genel Müdürü Şenöz Asil,“Gelişen teknoloji, kadınların her alanda erkeklerle yarışmalarına imkan sağlıyor. inşaat sektöründe de kadınların yer almaya başlaması şaşkınlıkla karşılanıyor. Alışılmadık bir şekilde inşaat sektöründe çalışan kadınları görenler gözlerine inanamıyor. Bünyemizde çalışan Gülşen Sarı, Kezban Korkmaz, Fatma Gündüz ve Bahar Çiftçi, montajladıkları iskeleleri inşaat alanında montajlıyorlar. Metrelerce yükseklikte korkusuzca ekmeklerini kazanıyorlar.” dedi.

İSKELE ÜSTÜNDE CAMBAZLIK
Önceleri güç isteyen iskele montajlama sistemlerinin artık daha pratik ve daha güvenli olduğunu belirten Gülcan Sarı,”2 senedir bu işi yapıyorum. Eşime ilk söylediğimde 'yapamazsın, yorulursun' tepkileriyle karşılaştım. Ancak ben denemek istedim. Oldukça rahat ve güvenilir çalışma koşulları ile en az bir erkeğin yapabildiği kadar bu işi yapabildiğimizi gösterdim. Yani, insanlarda yer alan 'inşaat sadece erkeklere göredir' algısını kırmayı başardık." diye konuştu.

YÜKSEKLİK KORKUM VARDI
Firma bünyesinde çalışan Fatma Gündüz, şunları söyledi: "Bu işi yapmadan önce yükseklik korkum vardı ve etrafımdaki insanlar da bunun bilincindeydi. Ancak ben de bu sektörde çalışmayı denemek istedim. Otomatik iskelelerin oldukça güvenli ve donanımlı bir çalışma sistemi olduğunu gördükten sonra bu korkumu yendim. Yükseklik korkum olduğunu bilen yakın çevremdekiler benim bu işi yapabildiğimi duyduklarında çok şaşırıyorlar. Toplumda yer alan erkek işi-kadın işi ayrımını ve ön yargıları yıktığımızı düşünüyorum."  Bahar Çiftçi ile Kezban Korkmaz da iskele üzerinde adeta cambazlık yaptıklarını söyledi.

AYRIM OLMAMALI
Kadınların her alanda çalışması gerektiğini vurgulayan Star Lift Otomatik İskele Sistemleri Kurucusu Ali Keskin, "Günümüz dünyasında iş sektöründe artık kadın-erkek ayrımının olmaması gerektiğini düşünüyorum. Toplumun belleğinde yer alan tabuları yıkmak gerekir. Bu sektöre girdikten sonra klasik iskele sistemlerine alternatif yaratarak otomatik iskele sistemini kabullendirmek de çok kolay olmamıştı. Ancak bu sistemin güvenilirliği ve kullanılırlığı zaman geçtikçe kolaylıkla kabul edildi. Dolayısıyla aynı şekilde yeni bir fikir olarak inşaat sektörüne kadın elini değdirdik. İnsanların 'yapamaz, çalışamaz, yorulur' gözüyle baktıkları kadınların oldukça faydalı bir şekilde bu işi yapabildiğini de ispatlamış olduk." dedi.

Haberin linki: http://www.sondakika.com/haber/haber-insaat-isine-de-kadin-eli-degdi-iskele-sistemini-6180884/

© Star Lift 2016