İLETİŞİM FORMU
Aşağıdaki iletişim formunu doldurarak bize ulaşın, hemen ekibimiz sizinle iletişime geçsin!

StarLift Dünyasına Hoşgeldiniz!

StarLift ile İlgili Herşey Bu Sayfada!

Geri

İnşaatların Korkusuz Kadınları

20 Aralık 2015

Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde kadınlar da erkeklerle her alanda yarışarak ekmeklerini taştan çıkarıyor. İzmir'de otomatik iskele sistemleri kuran bir firmada çalışan 4 kadın, yerden metrelerce yükseklikte inşaatlar için iskele kuruyor. Gülşen Sarı, Kezban Korkmaz, Fatma Gündüz ve Bahar Çiftçi "inşaat işi erkek işidir" algısını da böylece yerle bir ediyor.

Yüksekten korkmuyorlar
2 yıl önce inşaat saktörüne adım attığını söyleyen Gülcan Sarı, "Eşime ilk söylediğimde 'yapamazsın, yorulursun' tepkisiyle karşılaştım. Ancak ben denemek istedim. Oldukça rahat ve güvenilir çalışma koşulları ile en az bir erkeğin yapabildiği kadar bu işi yapabildiğimizi gösterdim. Yani insanlarda yer alan 'İnşaat sadece erkeklere göredir' algısını kırmayı başardık" dedi. Firma bünyesinde çalışan Fatma Gündüz, "Bu işi yapmadan önce yükseklik korkum vardı. Ancak ben bu sektörde çalışmak istedim. Otomatik iskelelerin oldukça güvenli ve donanımlı bir çalışma sistemi olduğunu gördükten sonra da yükseklik korkumu yendim. Yükseklik korkum olduğunu bilen yakın çevremdekiler benim bu işi yapabildiğimi duyduklarında çok şaşırıyorlar. Toplumda yer alan erkek işi-kadın işi ayrımını ve önyargıları yıktığımızı düşünüyorum" diye konuştu. Bahar Çiftçi ile Kezban Korkmaz da, iskele üzerinde adeta cambazlık yaptıklarını söylediler.

"Tabuları yıkmak gerekiyor"
Türkiye'de kadınların her alanda çalışması gerektiğini dile getiren firma kurucusu Ali Keskin, "Günümüz dünyasında iş sektöründe artık kadın-erkek ayrımının olmaması gerektiğini düşünüyorum. Toplumun belleğinde yer alan tabuları yıkmak gerekir. Bu sektöre girdikten sonra klasik iskele sistemlerine alternatif yaratarak otomatik iskele sistemini kabullendirmek de çok kolay olmamıştı. Ancak bu sistemin güvenilirliği ve kullanılırlığı zaman geçtikçe kolaylıkla kabul edildi. Dolayısıyla aynı şekilde yeni bir fikir olarak inşaat sektörüne kadın elini değdirdik. İnsanların 'yapamaz, çalışamaz, yorulur' gözüyle baktıkları kadınların oldukça faydalı bir şekilde bu işi yapabildiğini de ispatlamış olduk" dedi. Firma genel müdürü Şenöz Asil de "Kadın çalışanlar, metrelerce yükseklikte korkusuzca ekmeklerini kazanıyorlar' dedi. İnşaat sektöründe çalışan kadınları görenler gözlerine inanamıyor.

Haberin link: http://www.yeniasir.com.tr/yasam/2014/06/23/insaatlarin-korkusuz-kadinlari

© Star Lift 2016